PET Sigortası Nedir ?

Pet Sigortası Nedir?

Evcil dostlarımız bizim hayat arkadaşlarımız ve onların sağlığı her şeyden önemlidir. Kendimizi düşündüğümüz kadar bize eşlik eden dostlarımızı da unutmamamız gerekir ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak için gerekli önlemleri almayı unutmamalıyız.

Pet sigortası tıpkı insanlar için geçerli olan özel sağlık sigortalarına benzer. Hayvan dostlarımızın herhangi bir sağlık sorunu yaşama ihtimallerine karşı planlanan bir sigorta türüdür. Tedavi masraflarının karşılanmasını kapsayan sigortalar sayesinde acil ve beklenmedik sağlık sorunları ile kısa sürede başa çıkılabilir. Pet sigortaları çeşitli şirketler tarafından yapılabilmektedir. Pet sigortasının kapsadığı maddeler şirketlere ve sunulan poliçelere göre değişiklik gösterir. Dostunuzun sigorta poliçesini satın alırken teminatları detaylı bir şekilde incelemenizde fayda vardır.

Avrupa’da evcil hayvanlar için yaygın bir şekilde kullanılan pet sigortaları Türkiye’de son yıllarda rağbet görmeye başlamıştır.

Evcil dostlarımız için gerçekleştirilecek olan pet sigortası planlanırken sigortaya konu olan evcil hayvanın aşılarının tam olması, kronik bir sağlık sorununun olması, evcilin 6 aydan büyük ve 10 yaşından küçük olması da önemli bir kriterdir

 

Pet Sigortası Neleri Kapsar?

 

Pet sigortaları farklı sigorta şirketlerinde “Pati Sigortası”, “Evcil Dost Sigortası”, “Evcil Hayvan Sigortası” gibi isimlerle karşınıza çıkabilir. İsimlerde farklılık gösterdiği kadar poliçe kapsamları da şirketler arasında farklılık gösterir.

Kedi veya köpeğinizin trafik kazası geçirmesi, gıda zehirlenmesi yaşaması, yüksekten düşmesi, su içerisinde boğulma tehlikesi geçirmesi veya kavga sırasında yaralanması sigorta kapsamında yaygın olarak kabul edilen durumlardır. Bazı pet sigortaları yalnızca acil ve beklenmedik kazaları kapsarken bazıları rutin sağlık sorunlarını da kapsayabilir.

Evcil hayvanınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararlar belirli limitler dahilinde sigortanız tarafından karşılanabilir.

Pet sigortası kapsamları farklılık gösterebildiği için poliçeler evcil hayvan sahibi tarafından dikkatle incelenmelidir.