Pet Mikroçip Uygulaması Nedir?

Pet mikroçip, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında özellikle evcil kedi ve köpeklerin takip edilmesi için geliştirilmiş elektronik bir sistemdir. Hayvanların hareketlerinin takibi ve yaygın hastalıkların kontrol edilebilmesi amacıyla geliştirilen pet mikroçip uygulaması, hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. Deri altına yerleştirilen pirinç tanesi büyüklüğündeki çip sayesinde kedi ve köpeklerin güvenli şartlar altında kontrolü sağlanır.

Evimizde birlikte yaşadığımız kedi ve köpek dostlarımız için sorumlu merciler tarafından pet mikroçip uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. Kedi ve köpek dostlarımızın 2022 yılı itibariyle bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunludur. Bu zorunlulukla birlikte evcil hayvan sahipleri bu konu ile ilgili bilgi edinmek zorundadır. 2022 Ocak ayından itibaren pet mikroçip uygulamasını kabul etmeyen ve gerekli zorunlulukları yerine getirmeyen kişilere devlet tarafından yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Pet Mikroçip Uygulamasına Nasıl Geçebilirim?

Yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne başvurarak pet mikroçip talebinde bulunmalıdır. Eğer sahipsiz bir hayvanı sahiplendiyseniz sahiplendikten sonra bir an önce evcil dostunuza mikroçip taktırmanız gerekir. Yeni sahiplendiğiniz dostunuz eve alışma sürecinde evden kaçabilir veya kötü niyetli insanlar tarafından kaçırılabilir. Buna benzer kaybolma vakalarının takip edilebilmesi ve saptanması için pet mikroçip uygulaması hayati önem taşır. Aynı zamanda kedinizin veya köpeğinizin maruz kalabileceği ve sizin farkında olamayabileceğiniz salgın hastalıkların da kolay bir biçimde saptanması pet mikroçip uygulaması ile mümkündür.

 

Mikroçip uygulamasının zaman aşımı yoktur. Kedi ve köpeklerin ömrü boyunca yalnızca 1 kez mikroçip takılması yeterlidir, değiştirilmesi, yenilenmesi veya güncellenmesi gerekmez.

 

Pet Mikroçip Uygulaması Sırasında Hayvanların Canı Yanar Mı?

 

Mikroçip özel bir enjektör yardımı ile deri altına yerleştirilmektedir. Özel enjektörün kalınlığını ve acı skalasını aşılarla karşılaştırabilirsiniz. Uygulama herhangi bir aşılama işlemini andırdığı için mikroçip uygulaması yapılan hayvanın canı yine aşılama işlemindeki kadar yanacaktır. Acısız olduğu kadar aynı zamanda kısa süreli bir işlemdir. Bu nedenle korkmanız ve endişelenmeniz gerekmez.

Mikroçip Deri Altında Hareket Eder Mi?

Mikroçip, kedi ya da köpeğin iki adet kürek kemiğinin arasında yer alan derinin altına veteriner hekim tarafından büyük bir titizlikle yerleştirilir. Çipin hareketi oldukça minimalize edilmiştir bu nedenle deri altında hareket halinde olması ve yer değiştirmesi mümkün değildir.

Mikroçipler Hayvanlar İçin Zararlı Mıdır?

Mikroçiplere dair 10 yılı aşkın süredir detaylı araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen yüz milyonlarca uygulama sonucunda mikroçip uygulamasının hayvanlar için hiçbir yan etkisi veya zararı görülmemiştir. Hayvan dostlarımıza herhangi bir acı hissettirmez, deri altında varlığı hissedilmez.

Pet Mikroçip Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Mikroçip uygulaması sayesinde her hayvana farklı bir kimlik tanımlanır ve hayvanlar sürekli olarak takip edilebilir. Evimizde bizimle birlikte yaşayan dostlarımız talihsizlikler sonucunda evden kaçabilir veya ne yazık ki kötü insanlar tarafından kaçırılabilir. Evden kaçan veya kaybolan hayvanların eve geri dönme olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü kaybolan hayvanlar her ne kadar zeki olsalar da eve dönemeyebilirler. Ev ortamına alışan dostlarımız  dışarıdaki sert yaşama adapte olamazlar ve hayatlarını kaybedebilirler. Hayvanları sahiplerine kavuşturması açısından pet mikroçip uygulaması hayati bir önem taşır.

Günümüzde maalesef hayvan sahipleri oranları artsa da aynı oranda sahiplenen hayvanların sokağa terk edilme oranları da artmaktadır. Hayvan sahiplenmenin sorumluluğunu üstlenmeyen kişiler önceki yıllarda hayvan dostlarımızı terk edip, sokakta yaşamaya mahkum bırakabiliyordu. Ancak pet mikroçip uygulaması sayesinde terk edilen hayvanlar saptanabilecek ve terk eden aileler bulunarak yasal yaptırımlara tabi tutulabilecek.

Pet mikroçip uygulamasının bir diğer faydalı özelliği ise hayvanların sağlık geçmişlerinin daha titiz bir şekilde takip edilebilmesini sağlamaktır. Mikroçip sayesinde hayvanların daha önce geçirmiş olduğu rahatsızlıklar, kliniği ziyaret ettiği tarihler, aşıları ve sağlık durumu görüntülenebilir.