Köpek Kısırlaştırma İşlemi

Köpek Kısırlaştırma Nedir?

Eğer bir köpek sahibiyseniz ve hayatınızın geri kalanında onunla birlikte olma sorumluluğunu üstlendiyseniz ilgili bazı önemli kararlar almanız gerekir. Yediği mamanın ona uygunluğu, sosyal aktivitelerde yeterince bulunabilmesi, üreyebilmesi ve aslında çok daha fazlası… Onun için her zaman en mantıklı ve sağlıklı kararları almanız gerekir. Bu kararlardan en önemlisi şüphesiz ki köpeğinizin üreyebilmesine dair vereceğiniz kısırlaştırma kararıdır. Hem erkek hem de dişi köpeklerde kısırlaştırma süreçlerinin düşünülmesi gerekir. Kısırlaştırma işleminin köpeğinize birçok faydası olabilir. Çeşitli kaynaklarda, nötrleştirme ve sterilizasyon ifadeleriyle de anılan kısırlaştırma operasyonu köpeğinizin üreme organlarının bir kısmını veya tamamını cerrahi olarak çıkarmayı tanımlamak için kullanılır. Bu operasyon sonrasında dişi köpeğiniz kesinlikle bir daha asla hamile kalamazken, erkek köpeğiniz de herhangi bir dişiyi asla hamile bırakamaz. Özellikle sokakta hayatını sürdürmek zorunda olan köpekler için sıklıkla uygulanan kısırlaştırma operasyonu evde yaşayan köpekler için de yaygın bir şekilde uygulanabilmektedir. Peki köpek kısırlaştırmanın detayları nelerdir? Herhangi bir faydası yada zararı bulunuyor? Bu yazımızda köpek kısırlaştırmanın tüm detaylarına yer vereceğiz.

Köpeğimi kısırlaştırdığımda ne olur?

Kısırlaştırma ameliyatında gerçekleştirilen prosedürler cinsiyet özelinde farklılaşır. Erkek köpeklerde kısırlaştırma "kastrasyon”, dişi köpeklerde ise "sterilizasyon" olarak isimlendirilir. Veteriner hekim tarafından yürütülen tıbbi bir ameliyat ile birlikte dişi köpeklerin yumurtalık ve rahimleri, erkek köpeklerin ise testisleri alınarak köpeklerin üreme fonksiyonlarını engellenir ve ortadan kaldırılır.

Köpek kısırlaştırmanın faydaları nelerdir?

Hem erkek hem dişi köpek kısırlaştırma operasyonu günümüzde veteriner hekimler tarafından uygulanan en yaygın operasyonlardan bir tanesidir. Veteriner hekimlerin sıklıkla uyguladığı köpek kısırlaştırma operasyonlarının çeşitli yararları bulunmaktadır. Yazımızın devamında köpeklerin kısırlaştırılmasındaki faydalara maddeler halinde değineceğiz.

 • Kısırlaştırma operasyonu sayesinde dişi köpekler için Meme kanseri olasılığı ortadan tamamen kalkarken erkek köpeklerde ise meme, yumurtalık ve rahim kanseri riski önlenir.
 • Köpeğin doğumundan sonra 1 sene içinde gerçekleştirilen kısırlaştırma işlemi sayesinde birçok kanser türünün görülme olasılığı %90 oranında azalır.
 • Dişi köpeklerde kısırlaştırma rahim enfeksiyonları önlenmiş olur.
 • Genetik hastalıkların bir sonraki nesillere aktarılması önlenir.
 • Erkek köpeklerde siklus kanaması, ileriki yaşlarda oluşabilecek prostat problemleri ve sık idrara çıkma gibi sağlık sorunlarının önüne geçilir.
 • Erkek köpeklerde kızgınlık döneminde görülebilecek agresif hareketlerin ve çiftleşme için evden kaçma gibi durumların önüne kısırlaştırma işlemi ile geçilebilir.
 • Yaşlı dişi köpeklerde oldukça yaygın görülen meme tümörü riski azalmış olur. Her çiftleşme sezonunda hayali gebelik geçiren ve memelerinde süt üreten dişilerde giderek meme tümörü riski artmaya başlar. Meme tümörünün ileri aşamalarında tümör hayati tehlike yaratırken yaşam kalitesini de büyük ölçüde azaltmaktadır.
 • Dünya üzerinde birçok köpek sokaklarda sağlıklı ve konforlu yaşam koşullarına sahip olmadığı için mutsuz bir yaşam sürüyor ve sonunda hayatını kaybediyor. Köpek popülasyonunun kontrollü bir şekilde artabilmesi gerekmektedir ve bu yalnızca kontrollü kısırlaştırma işlemi ile mümkündür.
 • Evinizde birlikte yaşadığını köpeğinizin plansız bir şekilde hamile kalmasıyla evdeki köpek sayısı 8 - 9’u bulabilir. Fazla sayıdaki köpeklerin ömür boyu bakımının ve kontrollerinin sağlanması oldukça zordur. Köpeklerin yavru olduğu dönemler çok sevecen ve risksiz görünse de köpeklerinizin büyüyeceğini ve hayatları boyunca bakımınıza muhtaç olacağını unutmamanız gerekir.

Kısırlaştırma Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Kısırlaştırma operasyonu sürecinde köpeklere anestezi verilmesi gerektiğinden köpeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Veteriner hekimler tarafından operasyon öncesinde detaylı testler yapılarak köpeğinizin kısırlaştırma operasyonuna uygunluğu onaylanmalı ve bu onayla birlikte gerekli işlemlere başlanmalıdır. Gerekli testler ve tahlillerden olumlu sonuç alındığında operasyon süreci başlatılabilir. Ancak sürece dair dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir;

 • Operasyon öncesi tüm aşılamaların tamamlanmış olması gerekir.
 • Köpeğinizin operasyondan önceki 12 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemesi gereklidir. Özellikle operasyondan 6 saat öncesinde sıvı alımı kesinlikle durdurulmalıdır.
 • Kısırlaştırma ameliyatı öncesi tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi gereklidir.

 

2022 Köpek Kısırlaştırma Fiyatları Nelerdir?

Köpeğinizin ırkı, kilosu, yaşı, veteriner hekiminin kullandığı operasyon tekniği gibi etkenlere bağlı olarak kısırlaştırma ücretlendirmeleri farklılık gösterir.  Güncel köpek kısırlaştırma fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

FOÇA KÖPEK KISIRLAŞTIRMA