Kedi Kısırlaştırma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kısırlaştırma ve kastrasyon, kedinizin üremesini olanaksız hale getiren cerrahi prosedürlerdir. Kısırlaştırma, dişi kedinin yumurtalıklarının çıkarılması ve kastrasyon da, erkek kedinin testislerinin çıkarılmasıdır. Hem erkek hem de dişi kediler için kısırlaştırma prosedürü uygulanabilir. Evin dışında yaşayan bir kediniz ya da evin içinde yaşayan çok sayıda kediniz varsa, onun veya onların geleceği ve sağlığı için kısırlaştırmayı gerçekten düşünmeniz gerekir.

Kedi kısırlaştırması neden önemlidir? Kısırlaştırma işleminin faydaları nelerdir?

Kedilerin kısırlaştırılması onların ruh hali, fiziksel sağlığı ve geleceğinde önemli bir rol oynuyor. Peki kedi kısırlaştırılması neden önemlidir? Kedinizin kısırlaştırılması ona ne gibi bir fayda sağlamaktadır? Bu yazımızda maddeler halinde kedi kısırlaştırılmasının önemine dikkat çekeceğiz.

 • Üreme döneminde üretilen hormon deri hastalıkları, meme tümörü, dişi üreme kanallarında patolojik lezyonlara sebep olabilir.
 • Kedilerin yoğun bir annelik ve babalık içgüdüleri yoktur. Dişi kediler doğum yaptıktan sonra yalnızca 60 gün kadar yavrularının bakımını sağlar.
 • Sonrasında ise doğurduğu yavruları rakip olarak görmeye başlar ve tekrar çiftleşme isteği duyar.
 • Erkek kedilerde ise bu süreç çok daha kısadır. Doğumdan kısa süre sonra erkek kediler yavrularını rakip olarak görmeye başlar.
 • Kedilerin annelik ve babalık içgüdüleri beslemediği akılda tutulmalı ve bu konuda insani hislerle duygusal davranılmamalıdır.
 • Kedileri kısırlaştırmak, onların meme, yumurtalık, testis ve rahim kanseri gibi kanser türlerine yakalanma olasılığı azaltır.
 • Kedilerin kısırlaştırılması bulaşıcı hastalıkların yayılmasını büyük bir ölçüde engeller.
 • Dişi bir kediniz varsa, kısırlaştırma yumurtalık kanserini imkansız hale getirmekte ve rahim kanseri riskini de çarpıcı bir biçimde azaltmaktadır.
 • Üreme döneminde üretilen hormon kedinizi strese sokabilir, ruh halini önemli ölçüde etkileyebilir.
 • Kızgınlık dönemine giren kedilerin agresyon oranı çok yüksektir. Ve bu nedenle kızgınlık dönemindeki kediler sürekli olarak diğer kediler ile kavga edebilir.
 • Kedinizi kısırlaştırarak bu yüksek agresyon dönemini engelleyebilir ve onu güvende tutabilirsiniz.
 • Dünyadaki inanılmaz derecede yüksek olan kedi popülasyonunda yalnızca çok az bir kısmı hak ettikleri kaliteli ve konforlu hayatı sürüyor.
 • Doğacak yüzlerce kedi sokaklarda hastalıklarda, soğuktan, hastalıktan, trafik kazaları, işkence, tecavüz gibi birçok olumsuz duruma maruz kalıyor.

Kediler ne zaman kısırlaştırılmalıdır?

Kedinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsanız erken dönemlerde kısırlaştırmanız oldukça önemlidir. Veterineriniz kedinizi kısırlaştırmanız için size en uygun zamanı önerecektir, ancak genellikle cinsel olgunluğa ulaşılmadan önce yaklaşık altı aylıkken yapılır. Kediniz yaklaşık 6 aylıkken  idrar püskürtme yoluyla eş aramaya başlar.  Bu durumu önlemek ve ortadan kaldırmak için kedinizi kısırlaştırmanız gerekir. Yetişkin kedilerin kısırlaştırma ameliyatları sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Kedi kısırlaştırma operasyonu nasıldır?

Bir erkek kedinin kısırlaştırılması kastrasyon olarak adlandırılır ve her iki testisin çıkarılmasını içerir. Dişi bir kedinin kısırlaştırılması, hem tek başına uterusun hem de iki yumurtalığın çıkarılmasını içerir. Kısırlaştırma önemli bir operasyon olsa da komplikasyon riski düşüktür.

Operasyondan önce veteriner hekim tarafından kedinin anesteziye ve operasyona uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için veteriner hekim gerekli testleri yapmalı; sonrasında operasyon için bir gün belirlemelidir.

Operasyondan önce 12 saat kedinizi beslememeniz gerekir. Bu süreçte kediniz yalnızca su içebilir. Operasyondan sonra da 12 saat içerisinde kedinizi beslememeniz gerekir, yoksa kusabilir.

Erkek kedilerin ameliyattan sonra genellikle hiç dikişi olmaz ve biraz yorulsalar da iyileşme süreçleri hızlı tamamlanır. Dişi kedilerin ameliyatı daha karmaşık olduğundan dişi kedilerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. Dişi kedinize birkaç gün boyunca zaman tanımalısınız ve iyileşme sürecinin sabır gerektirdiğinin farkında olmalısınız. Ona belirli bir alan tanıyın ve bakımını aksatmayın.